هاله ثمری

وبلاگ شخصی هاله ثمری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

جراحی‌های زنان در صدر بیشترین قصور پزشکی

تشکیل 3010 پرونده قصور پزشکی در 8 ماه/ معرفی 5 تخصص پزشکی دارای بیشترین شکایات

 

کد خبر: 91110200783 دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۱ -

 سازمان پزشکی قانونی از تشکیل 3010 پرونده قصور پزشکی در هشت ماهه سال جاری در این سازمان خبر داد.

  

به گزارش خبرنگار «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سازمان پزشکی‌قانونی اعلام‌کرد: در میزان رسیدگی به پرونده‌های قصور پزشکی در هشت ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد رشد تعداد پرونده‌ها در این زمینه هستیم، به گونه‌ای که بر این اساس در سال 91، 3010 پرونده در مورد قصور پزشکی در رشته‌های تخصصی پزشکی تشکیل شد که از این میان پرونده‌های حوزه تخصصی جراحی زنان،‌ زایمان و نازایی با 375 فقره در صدر بیشترین پرونده‌های مورد رسیدگی در بحث قصور پزشکی است.

  

در حالی در 9 ماهه سال جاری 3010 فقره پرونده قصور پزشکی در پزشکی‌قانونی مورد بررسی قرار گرفت که در هشت ماهه سال گذشته تنها 1063 فقره پرونده در حوزه قصورپزشکی تشکیل شد.

   

محکومیت 1268 پزشک مقصر

 

 5 تخصصی که بیشترین شکایات را دارند

 براساس آمارهای موجود در سازمان پزشکی‌قانونی در پرونده‌های قصورپزشکی در 1298 پرونده، پزشکان محکوم و در 1712 فقره پرونده قصورپزشکی نیز پزشکان تبرئه شدند.

  

همچنین پس از جراحی‌های زنان، زایمان و نازایی، جراحی‌های ارتوپدی در سال جاری با اختصاص 287 پرونده قصورپزشکی و جراحی عمومی با 273 پرونده قصور، دندانپزشکی با 268 و جراحی پلاستیک و ترمیمی با 169 پرونده در زمینه قصورپزشکی در رده‌های اول تا پنجم بیشترین پرونده‌های پزشکی بوده‌اند.

  

بر اساس آمارهای پزشکی قانونی در پرونده‌های قصور پزشکی جراحی ارتوپد (287 پرونده)، 101 پرونده محکوم و حکم 186 پرونده نیز برائت پزشک بود. همچنین در جراحی‌های عمومی با 273 پرونده، 121 پرونده حکم به محکومیت پزشک و در 152 پرونده نیز پزشک تبرئه شد.

   

رشد 31درصدی قصور در جراحی‌های زنان، زایمان و نازایی

 

 به گزارش ایسنا، در پرونده‌های قصور در رشته دندانپزشکی با 248 پرونده،‌ رای کمیسیون‌های پزشکی در 143 پرونده، محکومیت پزشک و در 105 فقره نیز رای بر برائت پزشک صادر کرده‌اند، همچنین در جراحی‌های پلاستیک و ترمیمی که در مرتبه پنجم بیشترین پرونده‌ها در بحث قصور قرار دارند (169 فقره پرونده) کمیسیون‌های تخصصی رای به برائت 71 پزشک و محکومیت پزشک متخصص در 98 پرونده کردند.

  

براساس آمارها جراحی زنان، زایمان و نازایی در حالی با اختصاص 375 پرونده در بحث قصورپزشکی در سال 91 در صدر بیشترین پرونده‌ها در قصور پزشکی بود که در هشت ماهه سال 90 نیز با اختصاص 286 پرونده نیز در صدر قرار داشت که در هشت ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 31.1 درصد رشد در بحث قصور پزشکی رخ داد.

 

 

کلاهبرداری از زنان با سوءاستفاده از هویت برادر خارج‌نشین

 

کد خبر: 91110201276 دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۳:۴۸

 کارآگاهان پلیس آگاهی تهران‌بزرگ، کلاهبرداری را دستگیر کردند که با جعل هویت برادرش اقدام به سرقت می‌کرد.

  

به گزارش سرویس«حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در 25مهرماه سالجاری، فردی با مراجعه به کلانتری 140 باغ‌فیض به مأموران اعلام کرد که توسط شخصی به نام «علیرضا» و به بهانه خرید موادشیمیایی از این شخص، مورد کلاهبرداری قرار گرفته که با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع «کلاهبرداری» و به دستور بازپرس شعبه دوم دادسرای ناحیه 5 تهران، پرونده در اختیار پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

  

مالباخته پس از حضور در پایگاه دوم پلیس آگاهی، در اظهارات خود به کارآگاهان گفت: فردی به هویت «علیرضا» با ادعای فروش مواد هیدروکربنی و صادرات این مواد به کشورهای همسایه شرقی اقدام به تنظیم قرارداد فروش موادشیمیایی با من کرده و به این بهانه مبلغ 25 میلیون از من دریافت کرد و قرار شد تا مابقی پول قرارداد را نیز پس از تحویل موادشیمیایی دریافت کند اما پس از مدتی که از تحویل مواد خبری نشد، در پیگیری‌های بعدی متوجه شدم که وی به این شیوه و ترفند اقدام به کلاهبرداری کرده و حتی از محل سکونت خود در خیابان گرگان نیز متواری شده است.

 

 با آغاز تحقیقات و شناسایی و جمع‌بندی شکایت‌های مشابه درباره فروش موادهیدروکربنی و دیگر موادشیمیایی توسط شخصی به نام «علیرضا»، کارآگاهان موفق به شناسایی تعداد دیگری از مالباختگان شدند.

  

با شناسایی مالباختگان جدید و با بهره‌گیری از اطلاعات بدست آمده از آنان، کارآگاهان موفق به شناسایی دو حساب بانکی در شعبات مختلف و به اسامی «محمدرضا» و «علیرضا» شدند که مالباختگان مبالغی را تحت عنوان خرید موادشیمیایی به آنها واریز کرده بودند؛ با شناسایی حساب‌های بانکی و در ادامه تحقیقات مشخص شد که هر دو حساب بانکی با استفاده از اسناد و مدارک مجعول، افتتاح حساب شده که بلافاصله هماهنگی‌های قضایی در مورد توقیف و مسدودکردن آنها انجام شد.

  

در ادامه رسیدگی به پرونده و با بررسی هویت دقیق «علیرضا»، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که نام «علیرضا» متعلق به دانشجویی است که چند سال پیش و برای ادامه تحصیل از کشور خارج شده و در حال حاضر نیز در مقطع دکتری و در خارج از کشور مشغول به ادامه تحصیل است.

  

با توجه به اطلاعات بدست آمده از هویت واقعی «علیرضا»، کارآگاهان در ادامه تحقیقات خود اطلاع پیدا کردند که برادر کوچکتر علیرضا، به هویت «حمید» از مجرمان سابقه‌دار در زمینه جعل و کلاهبرداری است که پیش از این و در سال 1376 دستگیر و مدتی را در زندان سپری کرده است.

  

با توجه به اطلاعات بدست آمده در خصوص هویت و سوابق حمید، کارآگاهان تصاویر وی را در مقابل مالباختگان قرار داده و آنان نیز وی را مورد شناسایی قرار دادند و مشخص شد که حمید با سوءاستفاده از غیبت برادر خود و جعل هویت وی، اقدام به کلاهبرداری از مالباختگان کرده است.

 

 

با شناسایی حمید به عنوان متهم پرونده، کارآگاهان پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران‌بزرگ با شناسایی مخفی‌گاه وی در خیابان گلبرگ وی را دستگیر کردند.

  

با دستگیری متهم و در ادامه تحقیقات کارآگاهان اطلاع پیداکردند که متهم علاوه بر کلاهبرداری تحت عنوان فروش موادهیدروکربنی، با معرفی خود به عنوان فردی مجرد و با تابعیت کشور کانادا، به بهانه‌های مختلف از جمله تهیه ویزا یا طرح پیشنهاد ازدواج و دادن وعده ادامه زندگی در این کشور (کانادا)، اقدام به کلاهبرداری از تعدادی از مالباختگان و شکات خانم کرده است که در ادامه رسیدگی به این پرونده کارآگاهان پایگاه دوم تا به این لحظه از تحقیقات موفق به شناسایی دو مالباخته خانمی شدند که به این شیوه مورد کلاهبرداری قرار گرفتند.

  

سرهنگ کارآگاه مهرداد یگانه، رییس پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این خبر گفت: با توجه به آن که تحقیقات برای شناسایی دیگر جرایم ارتکابی و مالباختگان در مراحل مقدماتی قرار دارد، از کلیه شهروندان و مالباختگانی که بدین شیوه و شگرد مورد کلاهبرداری قرار گرفتند خواست تا برای شناسایی متهم و طرح شکایات خود به پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران‌بزرگ واقع در خیابان آزادی خیابان زنجان شمالی مراجعه کنند.

 

در مجاورت یک زمین گودبرداری شده رخ داد؛

ریزش ساختمان 3 طبقه زن باردار را به کام مرگ برد

 

کد خبر: 91110201357 دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۴:۵۵

 

 سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از ریزش مرگبار یک ساختمان سه طبقه در مجاورت یک زمین گودبرداری شده خبر داد.

 

 سید جلال ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در تشریح جزئیات این خبر گفت: وقوع یک مورد حادثه ریزش ساختمان در ساعت 12:21 ظهر امروز ستاد فرماندهی آتش‌نشانان ایستگاه 74 و 28 را به همراه گروه نجات 3 به محل حادثه واقع در شهران خیابان کوهسار اعزام کرد.

  

وی ادامه داد: آتش‌نشانان پس از حضور در محل متوجه شدند که یک ساختمان سه طبقه در ضلع‌غربی یک زمین در حال گودبرداری قرار داشته که به طور ناگهانی ریزش کرد.

 

 سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه اطلاعات اولیه حاکی از محبوس‌شدن ساکنان ساختمان سه طبقه و تعدادی از کارگران زمین در حال گودبرداری بود، به ایسنا گفت: آتش‌نشانان در لحظات اولیه یکی از کارگران را که به طور کامل در زیرآوار محبوس شده بود را خارج و به عوامل اورژانس تحویل دادند.

 

 ملکی با بیان اینکه یکی از ساکنان ساختمان نیز در زیرآوار محبوس شده بود، تصریح‌کرد: آتش‌نشانان پس از خارج‌کردن این زن جوان، از طبقه همکف ساختمان وی را به عوامل اورژانس مستقر در محل تحویل دادند که آنان پس از بررسی علایم حیاتی، مرگ وی را تایید کردند.

  

وی با بیان اینکه در خصوص اصولی یا غیراصولی بودن گودبرداری در زمین مجاور این ساختمان، باید منتظر نظر کارشناسان بود، تصریح‌کرد: در حال حاضر عملیات آتش‌نشانان در محل ادامه دارد.

  

به گفته سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران، پیش از این نیز عوامل شهرداری دو بار در خصوص وضعیت ایمنی در محل گودبرداری شده به مالکان آن هشدار داده‌ بودند.

  

ملکی مساحت زمین گودبرداری شده را در حدود 200 مترمربع اعلام کرد.

  

همچنین حسن عباسی، مدیر روابط عمومی اورژانس تهران نیز درباره این حادثه به ایسنا گفت: در پی ریزش‌آوار، یک زن باردار کشته شد و یک تن نیز مصدوم شد که امدادگران اورژانس وی را به بیمارستان حضرت رسول (ص) انتقال دادند.

 

نتایج تکمیل ظرفیت آزمون دکتری چهارشنبه اعلام می‌شود

 

کد خبر: 91110100426 یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۲:۳۲

 مشاور عالی سازمان سنجش از اعلام نتایج نهایی تکمیل ظرفیت آزمون نیمه متمرکز دکتری در روز چهارشنبه خبر داد.

 

 دکتر حسین توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اعلام نتایج نهایی تکمیل ظرفیت آزمون نیمه متمرکز دکتری در روز چهارشنبه (چهارم بهمن ماه) از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org، گفت: در این مرحله 20 هزار و 795 داوطلب فرم انتخاب رشته را تکمیل کرده بودند.

  

وی افزود: هر یک از داوطلبانی که در ردیف پذیرفته‌شدگان نهایی آزمون نبوده‌اند، می‌توانستند حداکثر در پنج کد رشته محل از کد رشته امتحانی خود به ترتیب تقدم علاقه در فرم انتخاب رشته مرحله تکمیل ظرفیت آزمون دکتری ثبت کنند.

  

توکلی ادامه داد: بر این اساس فهرست5024 داوطلب برای انجام مصاحبه به دانشگاه‌ها بر حسب مورد در یک کد رشته محل و حداکثر در چهار کد رشته محل معرفی شدند که اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی روز چهارشنبه اعلام می‌شود.

  

مشاور عالی سازمان سنجش در خصوص نحوه ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان، گفت: پذیرفته‌شدگان باید بر اساس برنامه زمانی مندرج در اطلاعیه‌ای که همزمان با فهرست اسامی آنها منتشر می‌شود، با در دست داشتن مدارک لازم برای انجام ثبت‌نام به دانشگاه‌های محل قبولی مراجعه کنند.

 

آمار وبلاگ

تعداد مطالب: 935

تعداد نظرات: 162

تعداد بازدید: 352,569 بار

 

 

 

 

 

 

 

 

© MOSHAVERE.NET