هاله ثمری

وبلاگ شخصی هاله ثمری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

شرایط ثبت‌نام مشمولان در دانشگاه آزاد اعلام شد/توصیه‌ها و ممنوعیت‌های ثبت‌نام

 

کد خبر: 91110804839 یکشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۱ -

 معاون دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی شرایط ثبت‌نام فارغ‌التحصیلان دیپلم یا پیش دانشگاهی مشمول وظیفه عمومی پذیرفته شده در دوره کاردانی و کارشناسی نیمسال دوم سال تحصیلی جاری در دانشگاه آزاد را اعلام کرد.

 

 به گزارش سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمودرضا اسفندیار، گفت: برابر قانون حداکثر سن مشمولان وظیفه عمومی تا پایان 50 سالگی است، بر این اساس متولدین تا دی‌ماه سال 1341 در بهمن ماه 91 و به همین ترتیب در نیم سال‌ها و سنوات بعد مشمول محسوب نمی‌شوند و مندرجات شناسنامه این افراد به شرط عدم تغییر سن آنان برای ثبت نام کفایت می‌کند.

  

وی با بیان اینکه دارندگان کارت پایان خدمت یا معافیت دائم مجاز به ثبت نام هستند، اظهار داشت: مشمول در طول تمام تحصیلات دانشگاهی از کاردانی تا دکترای تخصصی مجاز است یکبار از امتیاز آزمون مجدد به منظور انتقال-تغییر رشته و در مقاطع کاردانی و کارشناسی برای تغییر مقطع نیز استفاده کنند.

  

اسفندیار افزود: فارغ التحصیلان مشمول مقاطع دانشگاهی که در مقطع ناپیوسته بالاتر پذیرفته شده‌اند مشروط بر اینکه بیش از یک سال از فراغت از تحصیل آنان نگذشته یا غیبت نداشته باشند منعی برای ثبت نام ندارند البته افرادی که بیش از یکسال از فراغت از تحصیلشان گذشته در صورتی که بدون غیبت به خدمت اعزام شده باشند مجاز به ترخیص از خدمت برای تحصیل هستند همچنین افرادی که در دوره کارشناسی و دکتری حرفه‌ای تحصیل می‌کردند، تحصیلاتشان منجر به دریافت مدرک مقطع پایین‌تر شده است قبل از اتمام خدمت وظیفه عمومی مجاز به ثبت نام و تحصیل نیستند.

  

معاون دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به محدویت سنوات مجاز تحصیل پذیرفته شدگان، به مشمولان توصیه کرد دقت نمایند تحصیلات خود را به صورت منظم ادامه داده از اخذ مرخصی تحصیلی یا حذف دروس مگر در موارد ضروری اجتناب کنند.

 

 وی ادامه داد: ثبت‌نام فارغ‌التحصیلان دوره کاردانی در مقطع کارشناسی پیوسته و دکتری حرفه‌ای و همچنین کارشناسی پیوسته در دکتری حرفه‌ای مجاز نیست به همین دلیل چنانچه مشغول خدمت وظیفه عمومی هستند نمی‌توانند برای تحصیل در مقاطع پیوسته از خدمت ترخیص شوند.

 

اسفندیار تاکید کرد: تحصیل همزمان با خدمت وظیفه عمومی یا همزمان با تحصیل در سایر دانشگاه‌ها و مقاطع تحصیلی اکیدا ممنوع است، بنابراین افرادی که بصورت امریه یا سرباز معلم مشغول خدمت هستند باید برابر ضوابط و روند اعلام شده از خدمت ترخیص شوند و افرادی که خدمت آنان قبل از شروع نیمسال بعد به‌طور قطع به اتمام می‌رسد می‌توانند با اخذ گواهی اتمام خدمت از وظیفه عمومی محل اعزام به خدمت برای ثبت نام و تحصیل به دانشگاه مراجعه کنند.

  

معاون دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی بیان داشت: شاغلین رسمی و پیمانی نیروهای مسلح با ارائه گواهی نحوه همکاری و موافقت با تحصیلشان در دانشگاه از یگان مربوطه می‌توانند ثبت نام و تحصیل کنند.

 

 

وی افزود: متعهدین به خدمت دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها موضوع مواد قانونی شامل آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، هواپیمایی کشوری وکشتیرانی جمهوری اسلامی در صورت ارائه موافقت دستگاه ذی‌ربط و ذکر اینکه ذینفع، متعهد خدمت آن دستگاه است می‌توانند ثبت نام و تحصیل کنند.

 

رییس مرکز امور زنان:

سوابق کاری زنان به ازای هرفرزند یکسال اضافه می‌شود/ تعیین تکلیف بیمه زنان خانه‌دار؛ 5اسفند

 

کد خبر: 91110804979 یکشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۱ -

 رییس مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری گفت: قرار است موضوع بیمه زنان خانه‌دار پنجم اسفند ماه به منظور تصویب در ستاد ملی زن و خانواده مطرح شود.

 

 

به گزارش خبرنگار سرویس «زنان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مریم مجتهدزاده در حاشیه نشست خبری تشریح برنامه‌های کمیته زنان ستاد دهه فجر که امروز در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برگزار شد، ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: پیش از این مصوب شده بود که زنان سرپرست خانوار در اولویت استخدام قرار گیرند، بر این اساس اگر مجوزی برای استخدام صادر شود، دستگاه‌های مختلف زنان سرپرست خانوار را به منظور استخدام در اولویت قرار می‌دهند.

  

آیین نامه اشتغال نیمه وقت زنان در حال تدوین

  

مجتهدزاده درباره اشتغال نیمه وقت زنان، اظهار کرد: این موضوع جزو مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است و آیین‌نامه‌ آن در حال نوشته شدن است.

  

وی در پاسخ به سوالی درباره "طرح ضرورت موافقت ولی قهری حاکم شرع برای صدور گذرنامه"، اظهار کرد: نظر ما منطبق با لایحه دولت است و در لایحه دولت شرط سنی به منظور دریافت گذرنامه برای دختران وجود نداشته است و تنها سن 18 سال مطرح بوده است.

  

به ازای هر فرزند، یک سال به سابقه کار زنان شاغل افزوده شد

  

رییس مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری درباره بازنشستگی پیش از موعد زنان، اظهار کرد: بر اساس مصوبات، به ازای هر فرزند، یک سال به سابقه کار زنان شاغل افزوده می‌شود که این مورد به تصویب رسیده است.

  

تصویب افزایش مدت مرخصی زایمان زنان شاغل در کمیسیون فرهنگی دولت

  

وی در زمینه افزایش مدت مرخصی زایمان زنان شاغل گفت: این موضوع در کمیسیون فرهنگی دولت به تصویب رسیده است.

 

 مجتهدزاده با اشاره به تلاش‌های انجام شده در زمینه تسهیل ازدواج جوانان، گفت: اگر فردی زیر 25 سال ازدواج کند یا فاقد پدر باشد یا مهریه زیر 110 سکه داشته یا طلبه و دانشجو باشد، دو میلیون تومان به پنج میلیون تومان وام ازدواج او افزوده می‌شود.

 

کلاهبردار پیامکی 350 میلیون ریالی از مردم دستگیر شد

 

کد خبر: 91110805295 یکشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۱ -

 رییس اداره اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی استان آذربایجان غربی از دستگیری کلاهبردار پیامکی 350 میلیون ریالی در شهرستان مهاباد خبر داد.

  

به گزارش سرویس«حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سرهنگ علی جدیدی با بیان اینکه مأموران پلیس آگاهی شهرستان مهاباد با کسب اخبار و اطلاعات موثقی مبنی بر اینکه تعداد زیادی کارت شارژ تلفن همراه با زیر قیمت در بازار آن شهرستان پخش شده است، به موضوع مظنون شده و رسیدگی به آن را در دستور کار خود قرار می‌دهند، گفت: کارآگاهان پلیس آگاهی مهاباد با پی بردن به این مطلب که کارت شارژهای مذکور توسط یکی از کلاهبرداران حرفه‌ای آن شهرستان به بازاریان فروخته شده است، در صدد دستگیری متهم بر می‌آمده و در خلال تحقیقات متوجه می‌شوند، نامبرده اخیرا به اتهام یک مورد کلاهبرداری توسط پلیس دستگیر و روانه زندان شده است.

  

وی با اشاره به اینکه متهم با هماهنگی قضایی از زندان مهاباد تحویل و به پلیس آگاهی مهاباد منتقل می‌شود، افزود: فرد مذکور در بازجویی‌های فنی پلیس به اتهام انتسابی اعتراف و اذعان می‌دارد تاکنون مبلغ 350 میلیون ریال از این طریق کلاهبرداری کرده است.

  

جدیدی در ادامه به تشریح نحوه کلاهبرداری توسط متهم اشاره کرد و گفت: فرد کلاهبردار در بازجویی‌های خود اذعان داشته است با ارسال پیامکی به شهروندان سراسر کشور با این متن که « مشترک گرامی شما در قرعه کشی طرح نوید یا طرح ثامن برنده مبلغ یک میلیون تومان شده‌اید و برای دریافت مبلغ مورد نظر شماره کارت عابر بانک و رمز دوم آن را به شماره شرکت ارسال نمایید» اطلاعات عابر بانک افراد را بدست آورده و با خرید شارژ همراه اول و ایرانسل حساب آنها را تخلیه می‌کردند.

  

رئیس اداره اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی آذربایجان غربی در پایان با اعلام اینکه تعداد کثیری از هموطنان ما در استان‌های تهران بزرگ، اصفهان، قزوین، خراسان رضوی، چهار محال بختیاری و زنجان توسط این فرد مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند و در این خصوص 32 فقره پرونده کلاهبرداری تاکنون در پلیس آگاهی تشکیل شده است، خاطرنشان کرد: هموطنان عزیز بایستی مراقب کلاهبرداری به شیوه کارت به کارت یا خرید و برداشت اینترنتی با استفاده از تلفن همراه و عابر بانک‌ها باشند و هرگز اطلاعات بانکی خود را در اختیار هیچ کسی قرار ندهند.

 

با رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری،

موادی از آیین‌نامه نحوه ایجاد مجتمع‌های صنفی ابطال شد

 

کد خبر: 91110804572 یکشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۱ - 

 هیات عمومی دیوان عدالت اداری موادی از آیین‌نامه نحوه ایجاد مجتمع‌های صنفی موضوع مصوبه وزیران عضو کارگروه حل مشکلات اصناف را به دلیل مغایرت با قانون ابطال کرد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، متن رای شماره 619 هیات عمومی دیوان عدالت اداری در این زمینه به شرح زیر است:

 

« الف: مطابق بند 20 ماده 55 قانون شهرداری مصوب سال 1334 مقرر شده است: برای جلوگیری از ایجاد و تاسیس کلیه اماکن که به نحوی از آنحاء موجب بروز مزاحمت برای ساکنین یا مخالف اصول بهداشت در شهرهاست، شهرداری مکلف است از تاسیس کارخانه‌ها،‌ کارگاه‌ها، گاراژ‌های عمومی و تعمیرگاه‌ها و دکان‌ها و همچنین از مراکزی که مواد محترقه می‌سازند و اصطبل چارپایان و مراکز دامداری و به طور کلی تمام مشاغل و کسب‌هایی که ایجاد مزاحمت و سر و صدا کند یا تولید دود یا عفونت و یا تجمع حشرات و جانوران نماید جلوگیری کند و در تخریب کوره‌های آجر و گچ و آهک‌پزی و خزینه و گرمابه‌های عمومی که مخالفت بهداشت است،‌ اقدام نماید و یا نظارت و مراقبت در وضع دودکش‌های اماکن و کارخانه‌ها و وسایط نقلیه که کار کردن آنها دود ایجاد می‌کند، از آلوده شدن هوای شهر جلوگیری کند و هرگاه تاسیسات مذکور قبل از تصویب این قانون به وجود آمده باشد آنها را تعطیل کند و اگر لازم شود آنها را به خارج از شهر انتقال دهد.

 

نظر به این که در تبصره ماده یک آیین‌نامه مورد اعتراض، انتقال صنوف آلاینده به مجتمع‌های صنفی به عهده کارگروهی محول شده که شهرداری یکی از اعضای آن می‌باشد و تکلیف مصرح در قانون برای شهرداری در خصوص انتقال تاسیسات که قبل از تصویب قانون ایجاد شده باشند، مورد توجه مرجع تصویب، آیین‌نامه قرار نگرفته است، بنابراین اطلاق تبصره ماده یک آیین‌نامه معترض‌به خلاف قانون است و به استناد بند یک ماده 19 و ماده 42 قانون دیوان عدالت اداری ابطال می‌شود.

 

 

ب: نظر به این که وظایف و اختیارات مجامع امور صنفی و اتحادیه‌ها به روشنی در مواد 37 و 30 قانون نظام صنفی مصوب 1382/12/24 مشخص شده است،‌ حکم مقرر در ماده 2 و تبصره ماده 6 آیین‌نامه که وظیفه‌ای مازاد بر مقررات پیش گفته برای مجامع امور صنفی و اتحادیه‌های مربوط پیش‌بینی کرده است از حدود اختیارات مرجع تصویب مصوبه، خارج و مغایر قانون می‌باشد و مستند به بند یک ماده 19 و ماده 42 قانون دیوان عدالت اداری حکم به ابطال آن صادر می‌شود.

 

 

ج: با توجه به این که مطابق ماده 100 قانون شهرداری، صدور پروانه ساختمانی در محدوده شهر و یا حریم آن از جمله وظایف شهرداری شناخته شده است، حکم مقرر در ماده 5 آیین‌نامه مورد اعتراض که مجوز احداث مجتمع‌های صنفی در محدوده و حریم شهرها را به استانداری محول کرده است، مغایر قانون فوق‌الذکر می‌باشد و مستند به بند یک ماده 19 و ماده 42 قانون دیوان عدالت اداری ابطال می‌شود.

 

ضمنا با توجه به این که وظایف کمیسیون نظارت در ماده 49 قانون نظام صنفی احصاء شده است، وظیفه مقرر در تبصره ماده 5 آیین‌نامه نیز تکلیفی مازاد بر قانون برای کمیسیون نظارت شهرستان پیش‌بینی کرده است که مغایر قانون می‌باشد و مستند به بند یک ماده 19 و ماده 42 قانون دیوان عدالت اداری ابطال می‌شود.

 

 

د: با توجه به حکم مقرر در مواد 49 و 37 قانون نظام صنفی مصوب 1382/12/24 در تعیین شرح وظایف مجامع امور صنفی و کمیسیون نظارت شهرستان، حکم مقرر در تبصره ماده 8 آیین‌نامه معترض به که تکلیفی مازاد بر قوانین یاد شده برای مجامع امور صنفی و کمیسیون نظارت شهرستان در نظر گرفته است، مغایر قانون می‌باشد و مستند به بند یک ماده 19 و ماده 42 قانون دیوان عدالت اداری ابطال می‌شود.»

 

 

آمار وبلاگ

تعداد مطالب: 960

تعداد نظرات: 171

تعداد بازدید: 418,566 بار

© MOSHAVERE.NET